wiosenny przegląd placu zabaw

Przegląd placu zabaw – na co zwrócić uwagę po okresie zimowym?

Przedwiośnie to najlepszy czas na wykonanie technicznego przeglądu placu zabaw. Śnieg odsłonił przysypane urządzenia i nawierzchnie, ziemia nie jest już zmrożona, a dzieci jeszcze nie ‘opanowały’ terenu zabaw, więc można spokojnie przystąpić do pracy. Norma zaleca wykonywanie raz do roku przeglądu podstawowego. O ile taki nie będzie wykonywany, warto przeprowadzić przegląd funkcjonalny, który nie wymaga posiadania aż tak szczegółowej wiedzy z zakresu kontroli placów zabaw. Dzięki temu mamy pewność, że nasze dzieci będą bawić się bezpiecznie.
Ekspert skontroluje każde urządzenie oraz nawierzchnię, a następnie wyda opinię pozwalającą na zastosowanie odpowiednich działań naprawczych. Jeśli jednak chcemy samodzielnie skontrolować teren placu możemy to zrobić stosując się do kilka wskazówek opisanych poniżej. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie będzie to tak rzetelna kontrola, jak ta przeprowadzona przez specjalistę, który posiada w tej kwestii doświadczenie i poznał wiele z pozoru niegroźnych przypadków, które stały się później przyczyną wypadku.

  • W pierwszej kolejności należy oczyścić plac zabaw z groźnych elementów, takich jak potłuczone szkło, druty, śmieci, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci.
  • Następnie należy sprawdzić połączenia śrubowe – wszelkie poluzowania należy dokręcić, uzupełnić brakujące zaślepki. Ważna jest także stabilność urządzeń, zwłaszcza huśtawek jednosłupowych. Urządzenia zabawowe są zazwyczaj kotwione w gruncie w fundamencie betonowym, a po okresie zmiennych temperatur fundament mógł zostać uszkodzony. Trzeba także zwrócić uwagę, czy betonowe fundamenty nie wystają ponad powierzchnię gruntu – mogą wówczas stanowić duże zagrożenie dla bawiących się dzieci.
  • Elementy ruchome (jak np. karuzele) warto wprowadzić w ruch i zaobserwować, czy nie występują ‘piski’, ‘trzaski’ oraz czy ruch jest płynny.
  • Kolejna sprawa to stan urządzeń rekreacyjnych. Zabawki wykonane z drewna są wyjątkowo podatne na uszkodzenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (głównie opady śniegu, deszczu). Mokre drewniane elementy zaczynają gnić i pękać, pojawiają się również zagrzybienia, co powoduje zachwianie stabilności konstrukcji urządzenia, które po pewnym czasie może się złamać. Drzazgi i ostre krawędzie stanowią poważne zagrożenie dla dzieci. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stan drewnianych elementów – zwłaszcza tych, które stanowią podporę całego urządzenia (np. podesty, mostki, belki huśtawek). Zabawki z drewna powinniśmy osłaniać na zimę wodoodpornymi osłonami, a także impregnować specjalnymi środkami do drewna.

przegląd placu zabaw

  • Jeżeli chodzi o metalowe urządzenia, najczęściej musimy walczyć z rdzą. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy położone tuż przy powierzchni gruntu, gdzie rdza może być szczególnie groźna w skutkach. Warto dokonać oględzin powierzchni spawanych oraz elementów mocujących, takich jak np. drążki, by wyłapać ewentualne zagrożenia. Należy także dokładnie sprawdzić stan łańcuchów (czy nie są wytarte lub przerwane) oraz czy pod huśtawkami wagowymi nie brakuje gumowych amortyzatorów.
  • Kolejna kwestia to stan piaskownic, które są jednymi z najpopularniejszych urządzeń na placach zabaw. Powinniśmy zwrócić uwagę na stan piasku, który powinien być wymieniany przynajmniej dwa razy do roku. Jeżeli natomiast do piaskownicy mają dostęp zwierzęta, piasek powinien być zmieniany nawet cztery razy w ciągu roku lub częściej (jeśli stan piasku tego wymaga).
  • Powinniśmy również sprawdzić stan nawierzchni. Jeśli są to nawierzchnie naturalne – piasek lub żwirek – należy uzupełnić ich poziom w przypadku zbyt dużego ubytku. Warstwa nawierzchni sypkiej powinna być dostosowana do wysokości upadku z urządzeń znajdujących się na placu zabaw. Jeśli jest to nawierzchnia syntetyczna – trzeba zwrócić uwagę czy gumowa powierzchnia nie posiada braków, dziur czy odstających elementów, które stwarzają ryzyko potknięcia. Dobrą i niezbędną do prawidłowej konserwacji praktyką jest czyszczenie nawierzchni, która po zimowych opadach z pewnością uległa zabrudzeniu, przez co szybciej się zużywa i niszczeje.
  • Równie istotna jest kwestia regulaminu placu zabaw. Jest to niezbędny element, który poza danymi administratora placu (przydatne, by zgłosić usterkę) powinien zawierać numery telefonów alarmowych oraz wyszczególnione zasady korzystania z placu – najlepiej sprawdzają się te w formie piktogramów.