Nawierzchnie na Place Zabaw

Nawierzchnie na place zabaw to jedne z ważniejszych czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo dzieci bawiących się na terenie rekreacyjnym. Producent placów zabaw, firma COMES Sokołowscy, posiada doświadczenie w realizacji placów wyposażonych w nawierzchnie bezpieczne, zarówno układane z płytek typu EPDM, SBR jak i nawierzchni wylewanej. Wybierając sprawdzonego wykonawcę mamy gwarancję, że zostanie odpowiednio przygotowane podłoże i dobrana właściwej grubości nawierzchnia na plac zabaw amortyzująca upadek. Rodzice powinni zadać sobie pytanie – czy plac zabaw, na którym bawią się nasze pociechy jest naprawdę bezpieczny? Czy pod urządzeniami, zamontowanymi na placu znajduje się odpowiednio miękka nawierzchnia, która ochroni dzieci od wielu niebezpiecznych urazów. Nawierzchnie na plac zabaw powinny dobrze odprowadzać wodę, aby umożliwiać użytkowanie placu urządzeń również w niesprzyjających warunkach pogodowych. Właściwe przygotowanie podłoża, oraz odpowiednie ułożenie nawierzchni decyduje o szybkości odprowadzania wody. Nawierzchnia zarówno ta wylewana jak i układana powinna dodawać atrakcyjności miejscu, jakim jest plac zabaw, jest również swoistą wizytówką właściciela lub zarządcy placu.

Projekt Placu Zabaw – Nawierzchnie na Place Zabaw

Firma Comes jako wiodący producent placów zabaw, montuje certyfikowane, metalowe place zabaw na nawierzchniach znanych i sprawdzonych producentów. Taka praktyka gwarantuje zachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa.

Najważniejszą funkcją jaką powinna spełniać nawierzchnia jest z ochrona przed urazami,  a każdy bezpieczny plac zabaw musi być w nią wyposażony. Wiadomo, że nie ochroni ona przed upadkiem, lecz zamortyzuje energię uderzenia. Norma PN-EN 1177 odnosząca się do nawierzchni, zawiera kryterium urazu głowy (HIC), wyrażaną w centymetrach, która to wartość oznacza maksymalną wysokość upadku,  przy której uderzenie głową o podłoże nie jest groźne dla zdrowia użytkownika. Kryterium to obowiązuje w odniesieniu do każdego z poszczególnych rodzajów podłoża.

Projektując plac zabaw należy wziąć pod uwagę parametr urządzeń zabawowych, potocznie zwany (WSU) czyli wysokość swobodnego upadku. To maksymalna wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała (w katalogu przy każdym z naszych urządzeń znajduje się taka informacja) do najniżej położonego punktu upadku. Na podstawie podanej wysokości swobodnego upadku należy wyznaczyć strefę bezpieczeństwa dla danego urządzenia (to zadanie należy do producenta) i w jej obrębie (a nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem) należy przestrzegać i bezwzględnie stosować nawierzchnię o odpowiednim HIC.

Najpopularniejszym występującym na placach zabaw rodzajem nawierzchni jest trawa (w strefach urządzeń o WSU do 100 cm), piasek, żwir, oraz tam gdzie WSU jest wyższe coraz częściej nawierzchnie syntetyczne. Niedopuszczalne jest aby na placach zabaw znajdowała się nawierzchnia twarda: ceglasta, kamienna, betonowa, lub z ubitej ziemi czy gliny, dotyczy to wyłącznie strefy upadku wyznaczonej przez producenta danego urządzenia. W innych miejscach, w tym pod urządzeniami o wysokości upadku do 60 cm, możliwe jest zastosowanie wyżej wymienionej nawierzchni – pod warunkiem, że jest ona wolna od nierówności, ostrych krawędzi oraz jest wystarczająco stabilna.

 

Lp.

Materiał

Symbol w katalogu

Minimalna grubość warstwy [mm]**

Krytyczna wysokość upadku [mm]

1 Darń/gleba  D  – ≤ 1 000
2 Piasek* – wielkość ziarna od 0,2 do 2 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
3 Żwir* – wielkość ziarna od 2 do 8 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
4 Wióry – wielkość ziarna od 5 do 30 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
5 Kora – wielkość ziarna od 20 do 80 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
6 Nawierzchnia syntetyczna [według testu na upadek zgodnie z normą PN-EN 1177]  NE Zgodnie z HIC Krytyczna wysokość upadku wg badania
* – bez cząstek pyłowych i iłowych
** – w przypadku materiału sypkiego należy dodać 100 mm do głębokości minimalnej, aby zrekompensować przemieszczenie
Źródło: PN-EN 1176-1 : 2009

[box title=”Dlaczego bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw są tak ważne” color=”#ff1c2c”]

Nieodpowiednie nawierzchnie są przyczyną około 60 proc. wszystkich wypadków na placach zabaw. Podana informacja zaskakuje, gdyż zwykle nie łączymy nawierzchni jaka jest pod urządzeniami z bezpieczeństwem. Tak naprawdę, mało kto się nad tym zastanawia, jaka nawierzchnia jest na placu zabaw, lub jaką będzie miał plac zabaw który zamierzamy zakupić. Bezpieczne place zabaw to w ogólnym odczuciu miejsce, gdzie znajdują się certyfikowane huśtawki i inne elementy wyposażenia. Jednak to nawierzchnia jest pierwszym elementem, z którym styka się nasze dziecko wchodząc na plac zabaw. Nawierzchnia zarówno układana jak wylewana, staję się częścią zabawy, pozwala poznać nowe obszary rzeczywistości, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do niej. Polska norma PN-EN 1177 informuje nas, że nawierzchnia trawiasta jest niedozwolona w sytuacji zagrożenia upadkiem z wysokości powyżej 1 metra i nie wolno jej stosować pod urządzeniami wysokimi. Bezpieczne place zabaw to miejsce gdzie znajdują się np. metalowe urządzenia na placu zabaw, oraz bezpieczna nawierzchnia pobudzająca dzieci do zabawy.

Norma PN-EN 1176, mówi nam, że każdy plac zabaw powinien wyposażony być w nawierzchnię bezpieczną, której wyróżniamy dwa typy – naturalną oraz sztuczną.

Naturalna nawierzchnia, jest tania i szeroko dostępna, w związku z tym najczęściej spotykana. Występuje w postaci drani, piasku, wiór bądź żwiru, natomiast nawierzchnia sztuczna, występuje jako monolityczna (wylewana) bądź układana.

[/box]

Dlaczego warto wybrać nawierzchnię syntetyczną?

Nawierzchnia syntetyczna to bogactwo wzorów i kolorów, daje możliwość zrealizowania bajecznych ilustracji, które pobudzają nasze pociechy do zabawy. Amortyzuje potencjalny upadek z urządzeń zabawowych z wysokości do 3m. Nawierzchnie renomowanych producentów posiadają atest PZH oraz certyfikat PN EN 1177:2009, dzięki swojej strukturze są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Dzieci, które bawią się  na placu zabaw nie brudzą się,  jak ma to miejsce w przypadku podłoża z piasku czy żwirku.

Nawierzchnia znajdująca się na placu zabaw powinna być gładka, antypoślizgowa, odporna na ścieranie i warunki atmosferyczne. Wysoka porowatość sprawia, że jest łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu , zapewnia odpowiednią higienę dzieci. Z racji tego, że jest wysoko przepuszczalna, szybko odprowadza wodę, dzięki czemu jest gotowa do zabawy zaraz po deszczu. Nawierzchnia poliuretanowa, to doskonałe rozwiązanie na place zabaw. Chroni bawiące się dzieci przed urazami, czyniąc ich zabawę beztroską. W odróżnieniu od nawierzchni sypkiej, utwardzone nawierzchnie syntetyczne nie wymagają uzupełniania ubytków powstałych podczas eksploatacji, np. przy wykopywaniu piasku spod huśtawek.

 

Nawierzchnie na Place Zabaw dostępne na rynku:

[note color=”#61d905″]
Nawierzchnia na plac zabaw z warstwy amortyzujacej sbr

Zdjęcie przedstawiające plac po wykonaniu warstwy amortyzującej SBR

Nawierzchnia poliuretanowa

Potocznie nazywana wylewaną, to jednolita syntetyczna nawierzchnia przeznaczona na plac zabaw, wykonywana na bazie granulatu gumowego i kleju poliuretanowego . Składa się z dwóch warstw. Dolna – amortyzująca wykonywana jest z mieszanki kleju poliuretanowego oraz czarnego granulatu SBR. Górna warstwa użytkowa to mieszanka kleju poliuretanowego i kolorowego granulatu EPDM. Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów ( kleju i granulatu), najwyższej jakości wykonywana przez nas nawierzchnia  jest bardzo trwała, odporna na działanie warunków atmosferycznych (działanie promieniowania UV), oraz zapewnia miłe dla oka walory estetycznych i długoletnią trwałość koloru. Odpowiednio wykonana nawierzchnia gwarantuje przez wiele lat niezmienny i stały poziom bezpieczeństwa. Nawierzchnię jednolitą wykonujemy bezpośrednio u klienta, komponenty mieszane są w miejscu instalacji tuż przed ułożeniem. Realizujemy ją z dostępnej palety kolorowych granulatów, wykonujemy kolorowe wzory co znacznie zwiększa atrakcyjność wizualną i użytkową placu zabaw. Nawierzchnię można układać na falowanym, różniącym się poziomami podłożu. Przepuszcza wodę, co pozwala na korzystanie z niej nawet tuż po opadach deszczu. Ważne jest aby realizacja była wykonana na ustabilizowanym i utwardzonym podłożu np. betonowym, asfaltobetonowym lub na specjalnie przygotowanej podbudowie z kruszyw mineralnych.

[/note]

[note color=”#2ab3ec”]

Nawierzchnie syntetyczne na place zabaw z warstwą epdm

Na zdjęciu nawierzchnia syntetyczna „wylewana” po uzupełnieniu jej warstwą EPDM

Nawierzchnia z płytek gumowych EPDM

To dwuwarstwowa syntetyczna nawierzchnia w formie płytek gumowych (kwadraty, puzle) przeznaczona na place zabaw. Warstwa dolna amortyzująca upadek wykonana jest na bazie czarnego granulatu SBR, natomiast warstwa górna (kolorowa) wykonana jest z granulatu EPDM. Dostępne są różne kolory granulatu EPDM, zgodnie z paletą kolorów. Różnią się nieznacznie w zależności od producenta. Wierzchnia warstwa EPDM jest wielokrotnie bardziej odporna na działanie promieniowania UV w porównaniu do płyt gumowych wykonanych z SBR. Granulat EPDM barwiony jest w masie, oznacza to że podczas naturalnego ścierania wynikającego z użytkowania nie zmienia koloru. Nawierzchnia układana z płytek EPDM jest idealnym rozwiązaniem do zastosowania zarówno na dużych i małych placach zabaw. Koszt wykonania nawierzchni jest niższy w porównaniu do nawierzchni wylewanej. Można ją uładać na niewielkiej powierzchni np. jako strefę bezpieczeństwa huśtawki. Nawierzchnia przepuszcza wodę, więc po opadach deszczu brak jest kałuż. Płytki można zdemontować i ponownie zamontować w razie takiej konieczności w innym miejscu. Nawierzchnię powinno się układać na ustabilizowanym i utwardzonym podłożu np. betonowym, asfaltobetonowym, płytkach chodnikowych, kostce lub na specjalnie przygotowanej podbudowie z kruszyw mineralnych.

[/note]

[note color=”#ffb80d”]

Nawierzchnie na place zabaw z płytek gumowych SBR

Na zdjęciu przykład zamontowanej nawierzchni typu SBR

Nawierzchnia z płytek gumowych SBR

Syntetyczna nawierzchnia bezpieczna SBR (jednowarstwowa z racji na kolor), wykonywana jest w różnych formach, mogą to być płytki, puzle, kostka chodnikowa z przeznaczeniem na place zabaw. Wykonywana jest z prasowanego granulatu SBR. Nie odbiega bezpieczeństwem i możliwością amortyzacji upadów innym nawierzchnią. Ważną zaletą jest dużo niższa cena. Wadą, gdy porównujemy ją z nawierzchnią wykonaną z płytek EPDM jest ich mniejsza odporność na działanie promieniowania UV. Płytki nie są barwione w masie, co skutkuje tym, że wraz z upływem czasu podczas użytkowania, warstwa kolorowego lakieru ulega ścieraniu, a płytki zmieniają odcień. Nawierzchnia jest idealnym rozwiązaniem do zastosowania zarówno na dużych i małych placach zabaw. Koszt wykonania nawierzchni jest niższy w porównaniu do nawierzchni wylewanej i układanej EPDM. Można ją uładać na niewielkich powierzchniach np. w strefie bezpieczeństwa huśtawki. Nawierzchnia przepuszcza wodę, więc po opadach deszczu brak jest kałuż. Nawierzchnia przepuszcza wodę, więc po opadach deszczu brak jest kałuż. Płytki można zdemontować i ponownie zamontować w razie takiej konieczności w innym miejscu. Nawierzchnię powinno się układać na ustabilizowanym i utwardzonym podłożu np. betonowym, asfaltobetonowym, płytkach chodnikowych, kostce lub na specjalnie przygotowanej podbudowie z kruszyw mineralnych.

[/note]

Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnym priorytetem, zatem mogą mieć Państwo pewność, że produkowane przez nas metalowe place zabaw odpowiadają wszystkim aktualnym wymogom bezpieczeństwa. Urządzenia na place zabaw są regularnie poddawane certyfikacji przez Biuro Badań i certyfikacji COBRABiD-BBC w Warszawie, zgodnie z aktualnymi standardami bezpieczeństwa zawartymi  w normach EN-1176-1177.

Related Posts

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy

dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz