planowanie krajobrazu

Planowanie krajobrazu i roślinność

Trudno jest wyobrazić sobie place zabaw dla dzieci bez obecności urządzeń zabawowych. Huśtawki, drabinki i karuzele były, są i będą ich nieodłącznym elementem. Ważne jest jednak, by odpowiednio wpisać je w istniejący krajobraz. Jeśli jednak teren opracowania to pusta przestrzeń – warto wzbogacić ją o pewne ‘akcenty’, które podnoszą komfort użytkowania przestrzeni.

Jeżeli teren, na którym ma być umiejscowiony plac zabaw jest falisty nie należy zapominać o wykonaniu schodów terenowych, które podkreślają odmienne ukształtowanie, a odpowiednio dopasowane stanowią jego ozdobę.  Istniejące skarpy i wzniesienia można także wykorzystać ustawiając tam ześlizg, co wyeliminuje konieczność montowania dodatkowej konstrukcji.  Należy jednak pamiętać, że jeśli na placu zabaw bawią się małe dzieci, które jeszcze nie do końca panują nad swoimi ruchami – maksymalne nachylenie pagórków nie powinno przekraczać 30°.

Planowanie krajobrazu i rośliność na placach zabaw dla dzieci

Planując plac zabaw nie należy zapominać o roślinach – drzewa i krzewy, łąka bogata w byliny i zioła – to świetne miejsce do zabawy.  Jeżeli na terenie przyszłego placu zabaw zastaniemy istniejącą roślinność pomyślmy nad wykorzystaniem tych naturalnych elementów zabawowych  – zanim podejmiemy pochopna decyzję o wycince i zrównaniu terenu z powierzchnią ziemi.

Dzieci uwielbiają wspinać się na drzewa, budować bazy obserwacyjne, leżeć na konarach, słuchać śpiewu ptaków, rozmyślać… Do zabawy używają praktycznie wszystkich części roślin – kwiatów, owoców, nasion, czy gałęzi. Z pędów powstają miecze, łuki, gwizdki. Kwiaty i owoce są potrzebne do zabaw tematycznych i konstrukcyjnych – np. powojnik (Clematis sp.) dostarcza latem i jesienią puchatych owocostanów. Przebywając w otoczeniu przyrody dzieci obserwują ją, czerpią z niej inspirację do zabawy, rozwijają swoją wyobraźnię. Drzewa i krzewy są schronieniem dla wielu gatunków ptaków i owadów, które nie tylko dzieci ale i dorośli obserwują z zainteresowaniem.  Zmieniające się wraz z upływem czasu rośliny sprawiają, że teren zabawy nigdy nie jest nudny, co więcej uczą najmłodszych rozpoznawać pory roku i zmiany z nimi związane. 

WPŁYW ROŚLIN NA MIKROKLIMAT

Dodatkowe korzyści płynące z obecności roślin na placu zabaw to dobroczynny wpływ na mikroklimat –  zmniejszenie zanieczyszczeń gazowych lub pyłowych, obniżenie poziomu hałasu, poprawa wilgotności, łagodzenie wahań temperatury . Zieleń stanowi cenną, naturalną, trwałą i estetyczną barierę, chroniącą przed wiatrem, niemiłymi zapachami, czy widokami. Odpowiednio dobrany i posadzony żywopłot będzie latami spełniał funkcję ogrodzenia, które dodatkowo stanowi element ozdobny. Drzewa o odpowiednim pokroju korony (zwarty, smukły lub kulisty) nie zabierają światła mieszkańcom kamienic, nie zasłaniają widoku i nie wymagają cięcia, a także (co jest niewątpliwym atutem) podwyższają wartość inwestycji.

DZIAŁANIA BAKTERIOBÓJCZE DRZEW

Mało kto wie, że drzewa wykazują również działanie bakteriobójcze,  niektóre rośliny uszkadzają strukturę wirusów lub zatrzymują ich rozwój . Dzieje się tak za sprawą fitoncydów oraz olejków eterycznych, które w ciepłe, słoneczne dni wydostają się do powietrza atmosferycznego przez komórki szparkowe oraz nabłonek i niszczą obecne w nim bakterie i wirusy chorobotwórcze. W największych ilościach substancje te wydzielane są przez drzewa i krzewy szpilkowe, głównie sosnę. W mniejszym stopniu – przez drzewa takie jak lipa, brzoza, wierzba, klon, robinia akacjowa, dąb, jarzębina, bez lilak.  Drzewa te maja działanie antyseptyczne, co pozytywnie wpływa na poprawę zdrowia, szczególnie u osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. 

Analizując powyższe informacje nie trudno dojść do wniosku, iż warto tak zaplanować krajobraz przyszłego placu zabaw aby faktycznie był miejscem do którego zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie przychodzą z przyjemnością. Ten efekt łatwo osiągnąć z pomocą roślin, które często pomijane – dają nam przecież tak wiele korzyści.