street workout comes

Place street workout – jak korzystać z nich prawidłowo?

Czy popularny w ostatnich latach Street Workout to sport dla każdego? Z pewnością! Ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała to nic innego jak klasyczne podciągnie na drążku, pompki, przysiady, wykroki itp. Nawet zwykły biegacz może zatrzymać się przy ulicznym parku treningowym, aby zrobić kilka powtórzeń lub zwyczajnie się porozciągać. Treningi tego typu można rozbudowywać praktycznie bez końca; jednymi z najbardziej efektownych rezultatów regularnych treningów są tzw. ‘ludzka flaga’ , czy ‘handstand’ czyli stanie na rękach bez podpory. Poniżej przestawiamy krótki opis prawidłowego korzystania z ogólnodostępnych placów do Street Workout’u.

  • wykrok – dłonie kładziemy na kolcach biodrowych, pilnujemy, aby nasz tułów w czasie wykroku nie przechylał się na boki, w przód czy tył (nasze ciało powinno być pionowe, nie może się przechylić w żadną stronę). W takiej pozycji wychylamy jedną nogę do przodu i opuszczamy całe ciało (pamiętajmy o prostym kręgosłupie!) do uzyskania kąta prostego w kolanie. Następnie odbijamy się zgiętą nogą i wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy to samo ćwiczenie na drugiej nodze.
  • ruch negatywny w podciąganiu – chwytamy dłońmi poziomy drążek tak, by nasza broda była nad nim, następnie powoli się opuszczając, utrzymujemy napięte mięśnie całego ciała.
  • pompka klasyczna – poprawnie wykonana cechuje się pochyleniem miednicy do tyłu. Taką pozycję uzyskamy poprzez napięcie pośladków i przybliżenie pępka do narządów wewnętrznych przy jednoczesnym napięciu brzucha. To pozwoli zabezpieczyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa, który dokucza gdy wykonujemy to ćwiczenie nieprawidłowo.
  • dip – korzystając z poręczy równoległych przyjmujemy pozycję z wyprostowanymi łokciami. Następnie zginamy łokcie aż do momentu, gdy ugną się do kąta 90 stopni. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Przez cały czas trwania ćwiczenia staramy się utrzymywać całe ciało w napięciu, co uchroni odcinek lędźwiowy przed kontuzją.
  • wznosy nóg na drążku – chwytamy za drążek i przyjmujemy pozycję wiszącą. Następnie poprzez napięcie mięśni brzucha staramy się przyciągnąć nogi do kąta 90 stopni (możemy robić to ćwiczenie z kolanami ugiętymi lub wyprostowanymi).
  • przysiady – stajemy w wyprostowanej pozycji, stopy na szerokości bioder. Uginamy kolana, biodra wypychamy do tyłu. Kolana nie powinny wyprzedzać stóp, a zwłaszcza palców. Podczas wykonywania ćwiczenia stopy nie powinny odrywać się od podłoża. Ruch należy wykonać do uzyskania kąta prostego między udem a podudziem. Następnie prostujemy kolana i przechodzimy do pozycji wyjściowej.

Urządzenia wchodzące w skład systemu STHENOS takie jak drążki, poręcze, czy ławeczki mogą być łączone w rozmaite zestawy. Mogą mieć one zastosowanie do ćwiczeń wychowania fizycznego, treningu sportowego i wojskowego oraz innych form ogólnego rozwoju fizycznego. Poniżej prezentujemy jedynie kilka przykładowych elementów spośród naszego bogatego systemu:

  • Sthenos 12 – korzystanie z urządzenia polega na podciąganiu się do klatki piersiowej lub pod brodę nadchwytem lub podchwytem, unoszeniu nóg w zwisie.
  • Sthenos 18 – korzystanie z urządzenia polega na wykonywaniu tzw. ‘pompek szwedzkich’, zwykłych pompek, przechodzeniu pomiędzy szczeblami urządzenia stojąc na rękach, ćwiczeniu równoważni.
  • Sthenos 10 – korzystanie z urządzenia polega na wykonywaniu skłonów w pozycji leżącej tzw. „brzuszki”, zginaniu przedramion w podporze tyłem, wykonywaniu pompek, wznoszeniu nóg w pozycji leżącej.
  • Sthenos 5 – korzystanie z urządzenia polega na ćwiczeniu równoważni bokiem, wykonywaniu ‘pompek szwedzkich’, unoszeniu nóg w zwisie.
  • Sthenos 9 – korzystanie z urządzenia polega na podciąganiu się na obręczach do klatki piersiowej lub karku, unoszeniu nóg w zwisie, ćwiczeniu równowagi.
  • Sthenos 8 – korzystanie z urządzenia polega na podciąganiu się do klatki piersiowej lub za kark na drążkach różnej wysokości, podchwytem lub nadchwytem, unoszeniu nóg w zwisie, wspinaniu się po drabince, ćwiczeniu równowagi bokiem tzw. ‘flaga’, wejściach siłowych.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą urządzeń z systemu STHENOS!