Jak dobrać odpowiednie wyposażenie dla placu zabaw dla dzieci

Wyposażenie Placów Zabaw. W dzisiejszych czasach myśląc o wyposażeniu terenów zabaw dla dzieci trudno jest wyobrazić je sobie bez urządzeń zabawowych. Kwestia, czy dla dzieci są one niezbędne jest tematem dyskusyjnym. Jedno wiadomo na pewno – huśtawki, drabinki i karuzele były, są i będą ich nieodłącznym elementem. Ważne jest jednak, by były odpowiednio dobrane, by w ich otoczeniu nie zabrakło zieleni oraz urządzeń komunalnych na place zabaw takich jak ławki, kosze na śmieci itp.

Materiały na plac zabaw

Materiały z jakich będą wykonane urządzenia do zabawy i urządzenia sportowe na place zabaw powinny być trwałe i bezpieczne, a ich formy nowoczesne i atrakcyjne dla użytkownika. Do obiektów budowlanych oraz urządzeń o większym stopniu skomplikowania  należy wykonać szczegółową dokumentację projektową oraz prototypy w celu ich przetestowania i uzyskania akceptacji psychologów, socjologów i pedagogów . Wyposażenie placów zabaw zawierające metalowe elementy należy zabezpieczyć przed korozją, a do ich malowania użyć wodoodpornych farb. Elementy drewniane wymagają idealnego wygładzenia, impregnacji oraz pokrycia lakierami z żywic poliestrowych. Ważne jest aby wybierając elementy wyposażenia placów zabaw starać się dobierać urządzenia z różnych grup tematycznych w celu zwiększenia różnorodności i atrakcyjności. Na terenie przedszkoli i żłobków umieszcza się piaskownice, niskie zjeżdżalnie, huśtawki z siedziskami kubełkowymi oraz siedziskami typu ‘bocianie gniazdo’ (Fot.1), a także urządzenia kołyszące. Na terenach szkół stosuje się wysokie zjeżdżalnie, duże zestawy zabawowe, urządzenia sprawnościowe (ścianki, sieci linowe).  Nie należy jednak przesadzać z ilością zabawek, gdyż zmniejsza to możliwość ruchu i szybko nuży dzieci, które wolą wtedy bawić się gdzie indziej, chociażby na ulicy. 

Wyposażanie placów zabaw a urządzenia komunalne

Na terenie placu zabaw powinno znaleźć się miejsce na magazyn sprzętu, toaletę, wiaty, zadaszenia, pergole, werandy, altany i inne. Nieodłącznym elementem są kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery oraz regulamin placu zabaw z wyraźnie wypisanym numerem telefonu zarządcy, telefonami alarmowymi oraz adresem placu. Jeżeli teren jest falisty nie należy zapominać o wykonaniu schodów terenowych, które podkreślają odmienne ukształtowanie, a odpowiednio dopasowane stanowią jego ozdobę. Istniejące skarpy i wzniesienia można także wykorzystać ustawiając tam ześlizg, co wyeliminuje konieczność ustawiania dodatkowej konstrukcji. Jeśli projektowany plac zabaw ma być tak zwaną robinsonadą, elementami jego wyposażenia powinny być jaskinie, groty, pnie drzew, konary, namioty, ogniska, mosty, górki saneczkowe itp.

Kolorystyka placu zabaw

Warto pamiętać o tak istotnym aspekcie jakim jest odpowiednia kolorystyka, bowiem nie tylko kształt ale i barwa ma wpływ na psychikę dziecka. Budynki gospodarcze takie jak śmietniki, garaże itp. powinno się otaczać zielenią, na przykład pnączami. Kolorystyczny chaos niekiedy wywołuje u dzieci zjawisko migotania wprowadzając je w stan rozdrażnienia.  Ciepłe barwy najlepiej stosować do pokrywania urządzeń ustawionych w cieniu lub do których rzadko dociera światło słoneczne. Analogicznie – sprzęty w miejscach nasłonecznionych wymagają chłodniejszej kolorystyki z elementami w cieplejszych kolorach.  Często zapomina się o walorach kolorystycznych drewna w stanie surowym, które pokryte lakierem jeszcze bardziej uwydatnia piękne kolory słoi. Urządzenia z jasnego drewna (brzoza, jawor) dopełniamy jasną zielenią, barwą szaroniebieską lub niebieską. Jaśniejsze barwy nie dają pożądanego kontrastu. Dębowe drewno dobrze kontrastuje z zielenią lub ochrą w odcieniu od zielonkawego do czerwonobrunatnego. Ciemniejsze drewno najlepiej uzupełniają barwy żółtej oraz ciepłej zieleni (Jarosiński, 1977).

Wyposażenie placu zabaw a roślinność

Niezwykle istotną częścią terenów zabawowych dla dzieci jest zieleń.  Należy pamiętać, że korzystnie wpływa ona na psychikę dziecka, uatrakcyjnia otoczenie, poprawia lokalny mikroklimat . Drzewa nie tylko dają cień w upalne dni – są także świetnym źródłem materiałów do zabawy (pędy, liście) oraz schronieniem dla wielu gatunków ptaków i owadów, które dzieci uwielbiają obserwować. Rośliny pochłaniają hałas oraz pomagają nam zasłaniać brzydkie budowle czy tez widoki.

Tereny zabaw dziecięcych warto urozmaicać poprzez umieszczanie na nich indywidualnie zaprojektowanych i dostosowanych do otoczenia elementów, takich jak palisady, labirynty, pnie drzew, pola wodne, błotne, piaskowe, czy też zabawy konstrukcyjne. Dla małych użytkowników są one równie atrakcyjne jak tradycyjne huśtawki, drabinki i ważki, ponieważ dają możliwość kreatywnej zabawy (Jarosiński, 1977).

Literatura:
Jarosiński S. 1977. Terenowe urządzenia rekreacyjne dla dzieci. Wydawnictwo Spółdzielcze. Warszawa
Zdjęcia:
Fot. 2 http://www.accessibleplayground.net/2011/06/06/discovery-playground-in-the-city-of-auburn-wins-awards-for-amazing-accessible-playground/
Fot. 3 http://greenbabyguide.com/2008/03/28/best-green-parenting-blogs-encore-edition/