Przyjmuje się, że nawierzchnie są przyczyną 60 proc. wszystkich wypadków na placach zabaw. Informacja może zaskakiwać, ponieważ zwykle nie łączy się nawierzchni z kwestią bezpieczeństwa. W zasadzie w ogóle mało kto zastanawia się nad tym, jaką nawierzchnię będzie miał plac. Bezpieczne place zabaw to w powszechnym odczuciu raczej miejsca, w których huśtawki i inne elementy wyposażenia skonstruowane są w odpowiedni sposób. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie nawierzchnia jest pierwszym elementem, z którym dziecko styka się po wejściu na plac zabaw.
Nawierzchnia może więc ułatwić lub utrudnić zabawę, może być dla dziecka przyjazna lub wroga. Może wreszcie stać się częścią zabawy i pozwolić poznać nowe obszary rzeczywistości. Stąd tak duża waga przywiązywana do tego właśnie elementu. Polska norma PN-EN 1177 wskazuje, że nawierzchnia trawiasta lub ziemna są niedozwolone w sytuacji zagrożenia upadkiem z wysokości powyżej 1 metra i nie nadają się do stosowania pod urządzeniami wysokimi, huśtawkami, karuzelami i zjeżdżalniami . Bezpieczne place zabaw nie mogą powstawać w oderwaniu od bezpieczeństwa powierzchni, na której bawią się dzieci.
Według normy PN-EN 1176, każdy plac zabaw powinien posiadać nawierzchnię bezpieczną, której wyróżniam dwa typy – naturalną oraz sztuczną . Naturalna nawierzchnia, ze względu na to że jest dość tania i szeroko dostępna, a co za tym idzie najczęściej spotykana – występuje pod postacią drani, piasku, wiór bądź żwiru. Z kolei jeśli zdecydujemy się na nawierzchnię sztuczną, to do wyboru mamy nawierzchnię monolityczną (wylewaną) bądź układaną.
Dlaczego warto wybrać nawierzchnię syntetyczną?
Przede wszystkim amortyzuje potencjalny upadek z przyrządów zabawowych z wysokości do 3m . Posiada atest PZH oraz certyfikat PN EN 1177:2009. Bogactwo wzorów i kolorów nawierzchni pobudza dzieci do aktywności i zabawy. Dzięki swojej strukturze jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji. Nasze dzieci nie brudzą się tak jak w przypadku podłoża z piasku czy żwirku. Nawierzchnia poliuretanowa, to doskonałe rozwiązanie na place zabaw. Cechuje się dużą wytrzymałością i elastycznością.
Prawidłowo wykonana nawierzchnia jest gładka, antypoślizgowa, odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie . W odróżnieniu od nawierzchni sypkiej, utwardzone nawierzchnie syntetyczne nie wymagają uzupełniania ubytków powstałych podczas eksploatacji, np. przy wykopywaniu materiału spod huśtawek. Nawierzchnia gumowa jest wysoko przepuszczalna i szybko odprowadza wodę, dzięki czemu jest gotowa do zabawy nawet zaraz po deszczu. Wysoka porowatość sprawia, że jest także łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji zapewniając higienę dzieci i otoczenia. Dzięki nawierzchni syntetycznej, nasze place zabaw stają się najbezpieczniejszymi pod względem ryzyka upadków dzieci z przyrządów zabawowych. Nawierzchnia chroni dzieci przed urazami części ciała: głowy, łokci, kolan, czyniąc ich zabawę beztroską.
Nad czym powinni zastanowić się w tym kontekście rodzice wysyłający dzieci na plac zabaw? Przede wszystkim zadać sobie pytanie – czy pod urządzeniami, zwłaszcza tymi wyższymi, znajdują się odpowiednie nawierzchnie miękkie. Na ten temat już w kolejnym wpisie.

Autor wpisu Przemysław Jakowienko
Inspektor ds. Kontroli Placów Zabaw Ekspert z zakresu ogólnego bezpieczeństwa na placach zabaw oraz przeglądów placów zabaw. Specjalizuje się głównie w poradach na temat zgodności urządzeń z normą PN-EN 1176:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchni oraz normą PN-EN 1177:2009 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki.